Studenty vytvořené aplikace pomáhají chránit přírodu

Záchrana živočichů každoročně ohrožených při senosečích bude jednodušší. Dobrovolníkům, zemědělcům a myslivcům ji usnadní nová mobilní aplikace, kterou naprogramovali studenti České zemědělské univerzity v Praze.

Soutěž, v rámci níž aplikace vznikly, loni v červnu vyhlásila ČZU a MŽP na ni přispělo 100 000 korunami. Aplikaci pro chytré mobily a tablety, jež doplňuje loni spuštěný webový portál SENOSEC.CZU.CZ pro použití přímo v terénu, dnes 2. června, představili veřejnosti v Lánech ministr životního prostředí Richard Brabec a prorektor ČZU doc. Ing. Petr Heřmánek, Ph.D. „Těší mne úspěch práce studentů naší univerzity a cením si konkrétního pozitivního přínosu v praxi. Nejlepší studentské aplikace jsme ocenili letos v únoru při vyhlášení vítězů soutěže. Aplikaci Senoseč pro Android vytvořili Pavel Junek a Radomil Holík a doplňkovou verzi pro Windows Phone Ladislav Böhm a Jakub Podroužek. Naši studenti aplikaci nyní dopracovali pro ostrý provoz. Věřím, že v praxi se dobře osvědčí a že o ni bude mít veřejnost i odborníci zájem,“ vysvětluje prorektor ČZU Petr Heřmánek. Na vývoji aplikací se podíleli studenti z PEF, FLD a TF.


„Jsem rád, že letos můžeme nabídnout další usnadnění pro záchranu zvířat, která každoročně hynou při senosečích, a to jednoduchou aplikaci pro mobily a tablety. Ta umožní zadávat data přímo z terénu, čímž, věřím, ještě zlepší komunikaci mezi zúčastněnými skupinami dobrovolníků, zemědělců a myslivců. Nastartovat spolupráci tam, kde po ní všichni zúčastnění dlouhodobě volají, je důležité. Jen tak je možné minimalizovat ztráty, které seče každoročně provázejí,“ prozrazuje ministr Richard Brabec a dodává: „To, že projekt má smysl, dokazují čísla za loňskou sezónu, kdy portál zaznamenal 7000 návštěv, zaregistrovalo se do něj skoro 2100 uživatelů a hlavně se díky němu podařilo zachránit celkem 112 dospělých zvířat nebo mláďat.“

„Aplikace pro operační systém Android nabízí stejně jako portál přihlášení pro profily dobrovolníka, zemědělce a myslivce. Dobrovolník hlásí úhyny či nálezy živých zvířat, zemědělec zadává místo a čas seče a myslivec zakládá akce, na něž se pak můžou dobrovolníci hlásit,“ shrnuje Ing. Jan Bartoška, Ph.D., z Provozně ekonomické fakulty ČZU, který spolu s proděkanem PEF Ing. Romanem Kvasničkou, Ph.D., metodicky vedl soutěžící studenty při programování vhodných aplikací. „Výhodou mobilní aplikace např. je, že můžete data zadat do systému rovnou na poli, i když nemáte zrovna internet. Data se uloží v offline režimu a do databáze se nahrají, jakmile se chytrý telefon dostane k datovému signálu,“ uvádí k aplikacím pro chytrá mobilní zařízení Pavel Junek, jeden z oceněných studentů v soutěži o nejlepší aplikaci. K 1. červnu bylo letos evidováno přes 10 000 návštěv (za oba roky tedy 23 736). Celkově se už do portálu zaregistrovalo na 3000 uživatelů, z toho 102 zemědělských podniků a 186 mysliveckých sdružení. Zachránit se podařilo dohromady 206 dospělých zvířat či mláďat.

Foto: Veronika Hrušková Janů

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.